Jak vybrat domácí filtr na vodu

Ať už máte vodu z obecního vodovodu, ze studny nebo vlastního vrtu, její kvalita může být velice odlišná. Voda z různých zdrojů může být znečištěna mechanicky, chemicky i organicky. Jakékoliv znečištění má negativní vliv na naše zdraví i na zařízení domu. Vodovodní filtr by proto měl být v každé domácnosti samozřejmostí.

Je vaše voda opravdu čistá?

Byť se vám na první pohled může zdát, že máte perfektně čistou vodu, nemusí tomu tak být. Některé druhy nečistot totiž nejsou vůbec vidět ani cítit, ovšem jsou neméně nebezpečné. Přesné složení vody můžete zjistit:

  • u místní vodárny, která má povinnost zveřejňovat informace o dodávané vodě,
  • domácím rozborem pomocí testů, které lze koupit například v drogeriích,
  • profesionálním rozborem.

Pouze profesionální rozbor pitné vody vám přitom poskytne přesné a detailní informace o tom, jaké nečistoty jsou ve vaší vodě.

Znečištěná voda je nebezpečná pro vaše zdraví i domovní zařízení

Pokud máte vlastní zdroj vody – ať už z vrtu nebo studny, musíte si sami hlídat její kvalitu. Tato voda obvykle obsahuje různé bakterie a jiné půdní mikroorganismy, které se do ní přirozeně dostávají. Organické znečištění pitné vody způsobuje různé zdravotní potíže a není radno jej podceňovat.

Dalším typickým problémem vody z vlastní studny je mechanické znečištění. V každé studni nebo vrtu se usazuje písek a další částice, které zanáší čerpadlo, potrubí a poté i baterie a spotřebiče, jako jsou myčky a pračky. Ve starším potrubí se navíc k nečistotám přidá rez. Takové zanesení výrazně snižuje životnost rozvodů i spotřebičů a způsobuje četné poruchy.

Voda z vodovodního řadu je přísně kontrolována a dezinfikována, proto se nemusíte obávat organického znečištění. Ovšem chemikálie, které se do ní přidávají, našemu zdraví rozhodně nesvědčí. Nefiltrovaná voda z vodovodu by se neměla používat ani k zalévání rostlin.

Pitná voda by měla být filtrovaná vždy.

Domovní filtry vyřeší všechny problémy s pitnou vodou

V novostavbách je dnes již instalace filtrů na pitnou vodu samozřejmostí. Největší problémy s kvalitou vody mají ale lidé žijící ve starších domech, kde je již značně zanesená studna i potrubí.

S instalací domovního filtru na pitnou vodu rozhodně neváhejte, pokud:

  • je voda viditelně znečištěná,
  • voda páchne nebo nemá dobrou chuť,
  • se vám ucpávají baterie nebo spotřebiče,
  • do studny zatéká povrchová voda nebo dešťovka.

Jak vybrat domovní filtr na vodu

Při výběru vodního filtru se zaměřte zejména na to, jaký druh nečistot se ve vaší vodě nachází, ale také na to, zda chcete filtrovat vodu v celém domě, nebo pouze na vybraných kohoutcích.

Vodní filtr Honeywell. Zdroj: Bola.cz

Filtry na vodu podle druhu nečistot

Základem správného výběru filtru je znalost přesného složení vody, které vám poskytne profesionální rozbor.

Mechanické nečistoty se odstraňují pomocí filtru se sítkem různé hustoty podle velikosti částic. Chlór ve vodě a další chemické nečistoty včetně zbytků léčiv a průmyslových hnojiv odstraní uhlíkový filtr, který má velice všestranné využití. Aktivní uhlí navíc zlepšuje chuť vody a odstraňuje zápach, přitom ale zachovává veškeré důležité minerály ve vodě.

Kombinace mechanické a uhlíkové filtrace vody je vůbec nejčastější a vyřeší většinu problémů s pitnou vodou. Pokud máte navíc tvrdou nebo železitou vodu, můžete do filtrační jednotky ještě umístit změkčovač a odželezňovač vody. Toto znečištění sice není nebezpečné pro vaše zdraví, ale může poškodit spotřebiče a způsobovat korozi. 

Odstranění bakterií a dalších mikroorganismů zajistí kapilární filtr, případně lze vodu dezinfikovat UV lampou nebo chlórem. Dusičnany se často objevují ve vodě v zemědělských oblastech a odstraníte je pomocí anexového filtru.

Filtry na vodu pro celý dům nebo pouze na kohoutek

Druhým důležitým faktorem při výběru vodního filtru je to, zda chcete filtrovat vodu v celém domě, nebo pouze na některém kohoutku. Bateriové filtry jsou samozřejmě mnohem levnější i jednodušší na instalaci. Toto řešení se proto hodí zejména do rekreačních objektů, kde si vystačíte s pitnou vodou třeba jenom v kuchyni, z ostatních kohoutků pak budete mít vodu užitkovou (na mytí, zalévání apod.). Bateriový filtr vám postačí i v případě, že čerpáte vodu z obecního vodovodu.

Do celoročně obydlených domů s vlastním zdrojem vody je ale mnohem praktičtější tzv. filtrace na vstupu, tedy filtr, který je umístěný na hlavním přívodu vody do objektu.

Údržba vodního filtru

Každý filtr je nezbytné řádně udržovat, aby plnil svou funkci. U filtrů na mechanické nečistoty je nutné zejména čistit sítko, které tyto nečistoty zachytává. Mechanické filtry existují v provedení s manuálním proplachem nebo s automatickým proplachem. U ostatních druhů filtrů je nutné pravidelně měnit filtrační vložku. Životnost filtrační vložky udává výrobce konkrétního typu.

Autor článku

BOLA spol s.r.o.

email bola@bola.cz

O autorovi

Jsme rodinná firma založená roku 1991 v Praze. Během 27 let na Českém a Slovenském trhu jsme zaznamenali silný růst a příznivou odezvu zákazníků. Rádi individuálně projednáme řešení vašich projektů. V průběhu let jsme se podíleli na mnoha projektech různých velikostí.

  • Byty
  • Domy
  • Rekreační objekty
  • Komerční nemovitosti
  • Pozemky
  • Ostatní
  • Zahraniční

Upřesnit

Cena a plocha

m2
m2
m2
m2

... nebo vyberte celý kraj či okres

Lokalita

Vlastnictví

Konstrukce

Typ budovy

Vybavení

Charakteristika

IS sítě

Umístění v obci

 

Už chcete odejít? Připravte si poptávku a nic nezmeškejte

Vytvořit poptávku